Kupno odpowiedniego mieszkania – czym się kierować?

Czytaj więcej...

Zakup mieszkania to bez wątpienia jedna z ważniejszych decyzji w życiu każdego człowieka. Dlatego na pewno nie powinna zostać podjęta przypadkowo, zwłaszcza że większość z nas nabywa nieruchomość praktycznie na całe życie. Czy wybrać nowe mieszkanie deweloperskie, czy może zdecydować się na nieruchomość z rynku wtórnego? Podpowiadamy, jak znaleźć idealne cztery kąty i co wziąć pod uwagę przy ich zakupie.

Add a comment
Czytaj więcej...

Planujesz sprzedać nieruchomość? Mamy dla Ciebie kilka cennych rad.

Czytaj więcej...

Nieruchomości – jedna z dziedzin, w której wszyscy czujemy się ekspertami. Nic w tym dziwnego, jest to wszakże temat tak powszechny, że pojawia się w życiu każdego z nas na różnych jego etapach. Zarówno jeżeli chodzi o realizację potrzeb najniższego rzędu jak własne potrzeby mieszkaniowe, jak również w procesie samorealizacji gdy na przykład inwestujemy własne środki na rynku mieszkaniowym.


Co natomiast w sytuacji gdy zdecydujesz się na sprzedaż swojej nieruchomości? Czy aby na pewno wiesz jakich błędów powinieneś uniknąć? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Add a comment
Czytaj więcej...

Nowe reguły obrotu ziemią rolną - czy istnieje jeszcze szansa na zakup?

Czytaj więcej...

Z początkiem maja bieżącego roku obowiązywać zaczęła znowelizowana ustawa o ustroju rolnym. Główne jej założenie to ochrona rodzimych gruntów rolnych przed ich wykupem przez cudzoziemców w calach spekulacji cenowych. Niestety w tej samej mierze co obcokrajowców ustawa ogranicza także rodzimych inwestorów. Przygotowana nowelizacja jest następstwem mijającego 30 kwietnia 12-letniego okresu karencji na zakup polskiej ziemi przez mieszkańców innych krajów jaki udało nam się wynegocjować podczas przystępowania do Wspólnoty Europejskiej.

Add a comment
Czytaj więcej...

Sprzedajesz/kupujesz działkę budowlaną? Na pewno budowlaną?

Czytaj więcej...

Ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych - akt prawny, który w znaczący sposób reguluje sprawy związane z obrotem nieruchomościami gruntowymi na terenie całego kraju.

Działki złudnie mogą się wydawać najprostszym do sprzedaży rodzajem nieruchomości. Mamy o to przed sobą kawałek gruntu, położony zazwyczaj w pobliżu drogi dojazdowej, w okolicy widać nowo budowane domy jednorodzinne, a teren jest płaski i niezadrzewiony. Czego chcieć więcej? Jeżeli jeszcze sama powierzchnia mieści się w najbardziej pożądanych przez nabywców 10-15 arach transakcja powinna przebiec szybko i bezboleśnie.

Sprawa nieco się jednak komplikuje, kiedy zdamy sobie sprawę, że w przypadku gruntów o wiele bardziej niż kwestiewizualne, liczy się aspekt prawny.

Add a comment
Czytaj więcej...

Świadectwa energetyczne w świetle nowych przepisów.

Czytaj więcej...

Wraz z wejściem z początkiem 2009 roku norm dotyczących charakterystyki energetycznej budynków, ustawodawca nałożył na zbywcę oraz wynajmującego mieszkanie lub dom obowiązek przekazania drugiej stronie umowy świadectwa charakterystyki energetycznej.

Czym właściwie jest owo świadectwo?

W definicji Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju „świadectwo charakterystyki energetycznej jest dokumentem określającym wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb związanych z użytkowaniem budynku lub lokalu, czyli energii na potrzeby ogrzewania, przygotowania ciepłej wody, wentylacji i klimatyzacji, a w przypadku budynków użyteczności publicznej również oświetlenia".

Add a comment
Czytaj więcej...

Inwestowanie w nieruchomości skomplikowane? Wcale!

Czytaj więcej...

Powszechnie panuje w naszym kraju przekonanie o niewystarczających do przysłowiowego „pierwszego" płacach oraz braku oszczędności w społeczeństwie. Jeżeli poruszyć kwestię finansów, zazwyczaj problemem jest niewydolny budżet gospodarstwa domowego.

Gdyby jednak zastanowić się chwilę dłużej, osoby posiadające pewien kapitał wypracowany przez długoletnie oszczędności, mają nie mniejszy problem z tym gdzie pieniądze ulokować. Przykładem niech będą choćby pracujcy poza granicami naszego kraju. Wielu z nich traktuje swoją emigrację jako rozwiązanie na pewien czas, z zamiarem powrotu do ojczyzny „kiedy już wystarczająco zarobią".

Add a comment
Czytaj więcej...

Nowoczesny standard i otwarta przestrzeń coraz bardziej pożądane przez nabywców.

Czytaj więcej...

Wielu z nas poszukując swoich własnych „czterech kątów" pierwotnie tworzy w głowie ich wizję wraz z określeniem parametrów jakie powinna oferować wymarzona nieruchomość tak aby jak najlepiej spełniała nasze wymagania.
Przecież ma ona nam służyć przez sporą część życia. Ma także gwarantować komfort, który z każdym kolejnym dniem będzie utwierdzał nas w przekonaniu o tym jak dobrą decyzję podjęliśmy decydując się na zakup właśnie tego, wybranego spośród setek ofert na rynku, domu czy mieszkania.

Określamy więc parametry które pomogą nam przebić się przez gąszcz ofert i poświęcić większą ilość cennego czasu jedynie tym ofertom, które wspomniane kryteria spełniają.

Add a comment
Czytaj więcej...

Czekasz z zakupem nieruchomości? Jesteś pewien, że warto?

Czytaj więcej...

Początek roku to zwykle okres chwilowego przestoju w handlu i spadku zainteresowania klientów w wielu branżach. Zauważalny spadek popytu występuje również na rynku nieruchomości, gdzie potencjalni nabywcy są dużo mniej skłonni do podejmowania decyzji przez co odkładają je „na później", a to błąd. Właśnie teraz jest najlepszy czas na negocjowanie warunków zakupu!

Nowy rok to dla wielu z nas czas na na tzw. „złapanie oddechu" oraz przerwę od podejmowania strategicznych decyzji. Jest to również okres na oszacowanie domowych budżetów i określenie planów do zrealizowania na kolejne dwanaście miesięcy.

Jeżeli jednak jednym z celów na na nowy rok jest zakup nieruchomości, warto potraktować go jako priorytet do zrealizowania waśnie w tych pierwszych zimowych miesiącach.

Add a comment
Czytaj więcej...

Mieszkanie w nowym budownictwie czy wielka płyta?

Czytaj więcej...

Przy nieograniczonych środkach finansowych, odpowiedź wydawałaby się oczywista, jednak osiedla z wielkiej płyty mają nadal wiele zalet i nie koniecznie mowa tu jedynie o niższej cenie. Mimo, że blokowiska w technologi tradycyjnej kojarzą się z poprzednim ustrojem oraz pejzażami szarych podwórek to dzisiejsza rzeczywistość może okazać się zupełnie inna - lepsza.

Krajobraz na osiedlach powstałych w czasach PRL-u zmienia się praktycznie z dnia na dzień. Zdecydowana większość bloków przeszła już termomodernizację, która przy okazji „załatwiała" sprawę odnowienia elewacji i ukrycia standardowych szarości pod kolorową strukturą. Dzięki temu szare blokowiska stają się powoli reliktem czasów przeszłych.

Add a comment
Czytaj więcej...